Батьківські збори у 9-11 класах

ТЕМА: Підготовка старшокласників до складання іспитів і обрання майбутньої професії.

Вибір професії - це не тільки вибір тієї чи іншої професійної діяльності, але й вибір життєвого шляху, пошук свого місця в суспільстві. Для того, щоб зробити цей вибір, необхідно вміти аналізувати свої можливості, схильності, знання, бути здатним приймати рішення і діяти на основі свідомо прийнятого наміру (тобто мотиваційної установки), віднесеного до порівняно далекого майбутнього.

Вибір професії може відбуватися і не настільки усвідомлено. Старшокласники можуть робити свій професійний вибір під впливом батьків або наслідуючи своїх друзям. У такому випадку вибір може не бути пов'язаним з мотивацією учення.

Мотиви навчання у 10-11-класників істотно відрізняються від мотивів учнів 7-8-х класів у зв'язку з намічуваної професійною діяльністю. Якщо учні 7-8-х класів, як правило, обирають професію, орієнтуючись на улюблений предмет, то учні 9-х класів починають виявляти цікавість до тих предметів, які їм знадобляться для підготовки до обраної професії. Підлітки 13-14 років дивляться в майбутнє з позицій сьогодення, старшокласники - з позицій майбутнього. Важливим фактором правильного вибору професії є не тільки усвідомлення підлітком своїх мотиваційних установок, але й розвинена психологічна компетентність у часі.

«Як вибрати майбутню професію?» — це питання постає перед кожною людиною. Вибір майбутньої професії — важливий етап у житті старшокласників, це справа нелегка, але необхідна, адже щасливе й успішне життя багато в чому залежить від роботи, яку виконує людина. Кожному хочеться, щоб робота відповідала інтересам та можливостям, приносила насолоду й гідно оплачувалась.

Так, як же правильно вибрати професію? У першу чергу потрібно зважити всі «за» і «проти», необхідно подумати над наступними питаннями:

1. Інтерес до професії. Хоч невеликий, але він повинен бути. Нецікава робота не приносить ні радості, ні задоволення. Зате вона може стати причиною стресу і депресії;

2. Можливість розвинути здібності і таланти. Люди, які знаходять професію, яка відповідає цим критеріям, відчувають себе на роботі, як риби у воді. Вони можуть виявити свої таланти і спробувати знайти їм застосування у майбутній професії;

3. Заробітна плата. Якщо на роботі будуть мало платити, доведеться або шукати додаткову роботу або міняти професію. До професії, яка не приносить доброго доходу інтерес втрачається, і люди намагаються швидше знайти їй заміну. Якщо Ви не хочете, щоб таке сталося з Вами, всерйоз задумайтесь над тим, скільки грошей хочете отримувати і вже відповідно до Ваших запитів обирайте професію. Але потрібно пам’ятати ще про один момент. Він стосується кар’єрного зростання. Багато професій (такі як бармен, офіціантка, танцівниця і т.д.) дають можливість заробити легкі й швидкі гроші, але в цих професіях не передбачений кар’єрне зростання, а значить, з часом танцівниця буде отримувати стільки ж, скільки отримувала, коли тільки починала працювати. А робота, наприклад, банківського службовця, на початковому етапі може оцінюватися значно нижче. Однак з часом, ця людина просувається по службових сходах і отримує з кожним разом все більше. Тому якщо робота Вам підходить, але Ви незадоволені заробітною платою, дізнайтеся про можливості та перспективи кар’єрного зростання. При гарній і сумлінній роботі скоро Ви будете отримувати більше, ніж Вам пропонували спочатку.

4. Професійно важливі якості. Не варто обирати кар’єру співачки, маючи поганий голос, або космонавта — маючи слабке серце. Кожна професія вимагає від людини певних здібностей, знань і умінь і якостей. Розглядаючи різні види професій, подумайте, якими якостями повинна володіти людина в кожній з них. Після цього запитайте себе: «А чи є у мене ці професійно важливі якості? Чи зможу я добре працювати і отримувати задоволення від такої роботи ».

5. Затребуваність на ринку праці. Не секрет, що зараз спостерігається надлишок економістів та юристів. Отже, людям з такою спеціальністю важко знайти собі роботу. Вибираючи професію, оцініть шанси на майбутнє працевлаштування. Для цього можна звернутися до служби зайнятості, тут Ви дізнаєтесь, яких професій на сьогоднішній день потребує суспільство.

Які спеціальності популярні в Україні у 2021 році

За останні 5 років список найпопулярніших спеціальностей майже не змінився. Цьогоріч серед абітурієнтів попит мають наступні спеціальності.

1. ІТ спеціальності (фронтенд-розробник, РНР-розробник, Java-розробник, системний адміністратор, тестувальник, 1С-програміст, NET-розробник, С++-розробник, IOS-розробник, Android-розробник).

2. Лікарі (терапевт, педіатр, стоматолог, хірург, ветеринар).

3. SMM –спеціальності (аналітик, маркетолог).

4. Юридичні спеціальності.

5. HR-менеджери.

6. Інженерні спеціальності.

7. Дизайн (дизайн ігор, відеомонтажер, дизайнер інтер’єрів, розробник інтерфейсів, аніматор, мобільний дизайнер).

8. Аграрні спеціальності (агроном-генетик, біохакер, оператор безпілотників, агроінженер, зоотехнік, агрокібернетик).

Як правильно вибирати майбутню професію школяру?

Для того, щоб вирішальний вибір майбутньої професії був максимально усвідомленим, необхідно:

1. Проаналізувати три основних фактори:

- ХОЧУ: визначіть основні свої інтереси, бажання і потреби.

-МОЖУ: які ви маєте здібності, а також фізичні та психологічні ресурси. Намагайтеся не плекати ілюзій з приводу своїх можливостей. Краще усвідомлювати свої реальні сили, ніж падати з висоти , яку окреслили, але не подужали.

- ТРЕБА: дізнайтеся про попит на ринку праці та попит ваших актуальних (або майбутніх) професійних знань та умінь.

2. Знайти якомога більше інформації про омріяну професію. Спробувати разом з батьками знайти представників бажаної професії, готових розповісти про переваги її та недоліки. Для бесіди радимо підготувати перелік запитань про труднощі та можливості (перспективи) в професії, а також про дохід, попит на ринку праці.

3. При можливості, відвідати профільний захід. Існує чимало відкритих профільних заходів (виставки, конференції, форуми тощо). Окрім інформаційного насичення, вони можуть розширити твої уявлення про напрямки всередині професії, сфокусувати вашу увагу на найбільш цікавому напрямку або спеціалізації.

Експерти з питань профорієнтації радять абітурієнтам самим обирати професію. Батьки, рідні, друзі чи вчителі можуть лише порадити варіантів, але не наполягати на їхньому виборі.

Роль батьків у виборі їхньою дитиною майбутньої професії полягає у тому, щоб пояснити дитині, що улюблений предмет, який вона вивчає у школі, і професія, яку вона збирається вибрати, не одне і те ж, а тому батькам треба налаштувати дитину на успішне закінчення школи, особливо за предметами, які необхідні для вступу у обраний ВНЗ, але батьки не повинні наполягати на тому, яку саме професію обрати дитині.

Сподіваємося, наші поради допоможуть старшокласникам визначитися з омріяною професією та обрати спеціальність до душі!

Кiлькiсть переглядiв: 244

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.